Před každou akcí dáváme k dispozici seznam doporučených věcí. Nejednou se nám ale stalo, že rodiče nevěděli, co si pod danou pložkou představujeme a tak poslali dítě s něčím jiným. Zde uvádíme nejčastější předměty dotazů:
BATOH
Pro oddílové účely rozlišujeme v podstatě tři typy batohů. 1) Malý batoh (10l), který se dá prázdný zmuchlat do krosny. Hodí se na vícedenní výpravy, když se chceme vydat do okolí a nemusíme s sebou zrovna tahat úplně všechno. Stačí, aby se vešla sváča, pití, pláštěnka. 2) Batoh (20l). takový co si představíte, když se řekne batoh. Ideální na jednodenní výlety. Mělo by se do něj vejít pití, jídlo na celý den a základní věci, které nosíme téměř na každou akci, např bunda, psací potřeby atd. 3) Krosna (40l-65l), alias velký batoh. Neobejdeme se bez něj na vícedenních výpravách i na táboře. Měl by se do (na) něj vejít spacák, karimatka, základní tábornické potřeby, oblečení a jídlo s pitím na více dní. Jak na výběr krosny zjistíte vpravo.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
NÁDOBÍ
Děti potřebují alespoň 2 misky ale nejlepší a nejpraktičtější je kompletní ešus. Většinou dětem postačí lžíce a vidlička. Nůž v kombinaci s miskou nebo ešusem příliš nefuguje. V neposlední řadě je pak potřeba hrneček nebo kelímek. Nádobí z plastu, kovů a silikonu bývá bez problémů, ale nedoporučujeme nádobí z keramiky, skla, porcelánu atd.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
ŠÁTEK
Šátkem nemyslíme ani hedvábí ani kašmír ani šálu, myslíme klasický bavlněný šátek, ideálně čtvercový případně postačí trojcípý. Děti jej používají na zavázání očí a na jiné hry, neměl by tedy být průsvitný a památeční po babičce, hrozí, že se potrhá.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
BOTY
Na jednodenní akce stačí jedny boty, podle počasí a terénu. Jakmile se jde ven, vždy bereme turistické boty s vysokým kotníkem, nepromokavé a s turistickou podrážkou - ploché podrážky kloužou, dobré je mít pořádný vzor. Také by neměly tlačit a na vícedenní výpravy by měly být prošlápnuté - pokud máte boty nové, je dobré je před výpravou nosit na kratší úseky, do školy apod. Na vícedenní akce je dobré přibalit ještě sportovní boty, ve kterých děti lítají a hrají hry, když zrovna nejdeme na výlet. Dále boty na přezutí (dovnitř / po táboře). Ideální jsou boty typu kroksy a podobně, ve kterých noha větrá. Pokud si dítě na výpravu bere pouze jedny boty (plus přezuvky), opravdu dbejte na to, aby byly turistické a nepromokavé. Celý den v promočených botech je jedna z těch méně příjemných záležitostí. Na tábor pak doporučujeme ještě holiny a vše zmíněné výše.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
NŮŽ
Rozlišujeme tři základní typy nožů - zavírací, švýcarský a s pevnou čepelí. Všechny mají svě výhody a všechny mohou děti vozit s sebou na naše akce. Pokud bychom ale měli doporučit jeden typ, doporučili bychom švýcarský, v druhé řadě zavírací. Děti vedeme k bezpečné práci s nožem a nože vytahujeme, až když s nimi hodláme pracovat. Děti s noži nepracují bez dozoru a pokud je to nutné, nože od dětí vybíráme a vydáváme je až pro konkrétní činnost.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
PSACÍ POTŘ.
Na psaní děti potřebují blok nebo sešit. Doporučujeme čisté nebo čtverečkované listy. Poté potřebují alespoň jednu tužku, propisku nebo pere a pár pastelek. Ostatní věci nejsou potřeba. Samozřejmě se hodí guma a ořezávátko a užitečnost penálu snad zmiňovat nemusíme. Na druhou stranu musíme varovat před užíváním stejných penálů, které děti nosí do školy. Penály mají na oddílových akcích tendenci se zašpinit, umáčet nebo dokonce zapomínat...
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
UZLOVAČKA
Uzlovačka by měla být přibližně 1,5 metru dlouhá a v průřezu by měla mít mezi 5 a 15 milimetry. Měla by být z pleteného (ne krouceného) lana. Ideálně by měla mít zatavené konce. Takovou seženete buď online, v hobby marketu nebo poslouží i klasické švihadlo ze spotrovního obchodu.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
KROSNA
U krosny je třeba dbát na to, aby měla nastavitelné popruhy a funkční bederní pás. Když se nedá nastavit přesně na potřeby dítěte, je zbytečně těžká a bolí z toho pak akorát záda. Děti učíme si batoh správně nastavit i sbalit, s nefunkčním bederákem ale nic neuděláme. Také doporučujeme mít dostatek kapes, do kterých se dají věci rozčlenit a dítěti se pak v batohu lépe orientuje. Některé značky ještě rozlišují velikost batohu - a teď nemyslíme objem. Jde o další přizpůsobení popruhů velikosti zad. Dále se občas setkáte s rozdělením na pánské a dámské batohy - tam jde zase o rozložení váhy.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
PODLOŽKA
Podložkou myslíme podložku na spaní a na sezení. Na většinu vícedenních akcí je podložka na spaní nutnost. V pořádku je karimatka i nafukovací podložka, která je jistě pohodlnější i mnohdy skladnější, hrozí u ní ale propíchnutí nebo propálení. Podložka na sezení není nutnost, ale umí putování a posedávání velice zpříjemnit. Na táborech spí děti na molitanových matracích a podložku potřebují jen na puťák a polední povalování v trávě. :)
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
SPACÁK
Spacák je neodmyslitelnou součástí tábornické výbavy. Nemusíte pořizovat do extrémních teplot pod nulou, ale vzhledem k tomu, že vyrážíme ven nejen v létě, je dobré mít spacák alespoň do 0°. Jestli je dítě zvyklé spíš na deku, zkuste najít spacák, který mu bude vyhovovat, typů je více. Na výpravy i na tábor vzít deku můžete, ale pouze jako doplněk ke spacáku.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY
ZAVAZADLO
Na tábor je ideální si zabalit do sportovních tašek a krosny. Kufr můžete zvolit jako poslední možnost, ale dejte pozor, aby nebyl obrovský - musí se vejít do stanu tak, aby se tam s ním vešlo i dítě, ideálně děti dvě. Mít vše v igelitkách taky není úplně šťastná varianta. Pokud jste fanoušci přepravek, které se krásně vejdou pod postel, klidně je dětem přibalte s sebou složené - nebalte do nich, při přepravě by se rozlámaly.
INSPIROVAT SE NEBO NAKOUPIT MŮŽETE MIMO JINÉ TADY